Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Enerjinizi Arttıran Besinler

Revita Nişantaşı / Genel  / Enerjinizi Arttıran Besinler

Enerjinizi Arttıran Besinler

Gün içinde enerjinizin düştüğü ya da yorgunluk hissi yaşadığınız zamanlar oluyor mu? Belki de bu nedenle yanlış besinlere, fazla kalorili atıştırmalıklara, fazla miktarda kahve, çay dolayısıyla kafein tüketimine maruz kalabiliyorsunuz.

Bunlar yerine doğru besinler tercih ederek enerjinizi düşürmemek ya da düşen enerjinizi hemen toparlayıp işlerinize devam etmek mümkün!

Her besinin içerdiği belli miktarda bir enerji vardır. Ancak hepsi sağlıklı mıdır?

Sizler için enerjinizi arttıran aynı zamanda diyetinize de uygun sağlıklı besinleri yazdık, keyifli okumalar …

1.Yulaf ezmesi

Basit karbonhidrat kaynakları; çalışırken elinizin altında ya da çekmecenizde bulunan krakerler, kurabiyeler, kan şekerinizin dengesini bozabilecek besinlerdir.

Yulaf ezmesi ise hem pratik hem de kompleks karbonhidrat içerdiği için sağlıklı bir seçenektir. Kan şekerini yavaşça yükseltip yavaşça düşürmektedir.

Ofis çalışanları, okula giden öğrenciler ya da evde vakit geçiren herkes için de kolayca yapılabilecek bir tarifi vardır. İster yoğurt ve karabiber, pulbiber baharatları ile birleştirin isterseniz de sütün içerisine kuru-taze meyveler ve biraz da tarçın baharatı ekleyerek tatlı bir şekilde tüketin.

Miktarını kendinize göre ayarlayarak ister ara öğünlerinizde isterseniz de ana öğünlerinizde tercih edebileceğiniz sağlıklı bir seçenektir.

2.Yumurta

1 adet yumurtanın içerdiği enerji ortalama 70 kalori kadardır. Besin değerlerine bakacak olursak; oldukça kaliteli kabul edilen protein içeriğine sahiptir. Yaklaşık  6 gr kadar protein  içermektedir. Bu sayede tokluk hissini uzatmaya yardım eder. Siz de sürekli atıştırmalıklar düşünmeden tok bir mideyle işlerinize odaklanmaya devam edebilirsiniz.

3.Tavuk Eti

Derisinden ayrılmış tavuk eti sizin için güzel bir protein kaynağıdır. Öğle yemeği için salatalarınıza eklediğinizde akşam yemeğine kadar tok kalmış ve enerjinizi düşürmemiş olursunuz.

4.Karaciğer

Enerjisi düşük, kronik yorgunluk yaşayan bireylerin kan değerleri incelendiğinde ulaşılan sonuç B12 vitamininin eksikliği olmuştur. Bu nedenle B12 vitamininin en iyi kaynaklarından olan karaciğer etini haftalık beslenmenize mutlaka eklemelisiniz.

Karaciğer tüketemeyenlere de alternatif olarak yumurta, tavuk eti gibi besinleri beslenme rutinlerine eklemelerini tavsiye ederiz.

5.Mantar

Hem az yağlı protein kaynağı hem de vücudumuz için gerekli çinko kaynağıdır.

Çinko, vücutta bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olan bir mineraldir. Bağışıklık sistemi güçlü bir birey, enerjisi de her zaman yüksek bir bireydir!

6.Kurubaklagiller

Fasulye, barbunya, nohut, mercimek ve türevleri bu guruba giren besinlerdir. Düşük kalorili, bol lifli, bitkisel protein kaynağıdırlar. Ayrıca magnezyum içerikleri de yüksektir.

Lif oranlarının yüksek olması sayesinde kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmezler ve tokluk süresinin uzamasını sağlarlar. Bu nedenle beslenme rutinimizde kurubaklagillere yer vermemiz sağlıklı bir şekilde enerji almamızı sağlayacaktır.

Günlük beslenmenizde salatalarınıza kolaylıkla ekleyebilir ya da sulu yemek şeklinde yanında salata ile rahatlıkla tüketebilirsiniz.

7.Ceviz

Sağlıklı beslenen bir bireyin vücuda alması gereken omega-3 ‘ün en güzel kaynaklarındandır. Gün içinde atıştırma kolaylığı da olan ceviz tüketiminde tek sorun tükettiğiniz miktara dikkat etmek gerektiğidir.

Yağlı tohum dediğimiz fındık, fıstık, badem türlerinden en yüksek kaloriye sahip olan besin olması sebebiyle günde 3-4 taneyi aşmadan tüketim sağlamak gerekmektedir.

Ara öğünlerde ya da ana öğünlerdeki salata ve yemeklerinizin üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz.

8.Kahve

Uyarıcı etkisi tartışılmaz bir gerçek haline gelmiş olan kahveyi tüketirken dikkat etmek gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlardan ilki kahvenin şekersiz ve kremasız olması, ikincisi ise içeridiği süt miktarıdır.

Sağlıklı beslenmek ve kahveden maksimum faydayı sağlamak istiyorsanız şekersiz, az sütlü olarak tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

İşte size uygun düşük kalorili ve sağlıklı birkaç kahve seçeneği; filtre kahve, americano, espresso ya da biraz daha aç olduğunuz zamanlarda tercih edebileceğiniz sütlü kahve türlerinden latte ve cappuccino  .

9.Meyveler

Mevsimine ve porsiyonuna  dikkat edildiği sürece hem kan şekerinizi dengeleyen hem de vitamin-mineral almanıza destek olan sağlıklı atıştırmalıklardır.

10.Su

Vücudunuza verebileceğiniz kolay ulaşılabilir ve en ekonomik enerji kaynağı aslında sudur. Yeterli su tüketmediğinizde gün içerisinde baş ağrısı, kas ağrıları, stres gibi sorunlarınız artabilmektedir. Bunun için sağlıklı beslenmenize ek olarak günde kilogram başına 30 ml su tükettiğinizden emin olun.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap