Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Kilo Kaybına Yardımcı 9 Besin Kombinasyonu

Revita Nişantaşı / Genel  / Kilo Kaybına Yardımcı 9 Besin Kombinasyonu

Kilo Kaybına Yardımcı 9 Besin Kombinasyonu

Her besinin içerdiği kalori değeri, vitamin, mineral, antioksidan, lif içerikleri birbirinden farklıdır.

Uygun porsiyonda tüketildiklerinde kilo vermede etkili olan besinler, bazı besinler ile birleştiklerinde vücutta oluşturacakları sinerjik etki sayesinde daha hızlı etki göstererek kilo kaybına daha fazla destek olmaktadırlar.

1.Yeşil Yapraklı Sebzeler ve Avokado

Ispanak, marul, maydonoz, brokoli gibi yeşillikleri salatalarınızda kullanıyorsanız içine bir de avokado eklemeyi deneyin. Avokado; diğer yeşil sebzelerden farklı olarak tekli doymamış yağ asitleri içerdiğinden salatanızın tokluk süresini 3 kata kadar arttıracaktır.

Böylece doyurucu bir öğün geçirmiş ve atıştırma isteğinizi engellemiş olacaksınız.

2.Tavuk ve Kırmızı Pul Biber

Tavuk eti; beslenmemizde kırmızı ete oranla daha az kalori ve yağ içeriğine sahiptir. Az yağlı olması vücuttaki yağ dokusunun yönetimini kolaylaştırmaktadır.

Kırmızı biber ile ilgili yapılan araştırmalara göre; içeriğindeki ‘kapsaisin’ isimli madde sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalıştığı ve yağ yakımına destek olduğu söylenmektedir.

Tavuk eti ile kırmızı biberin bu şekilde birleştirilmesinin yağ yakımına destek olacağı savunulmaktadır. Bu nedenle tavuk yemeklerinizde kullandığınız baharatlara kırmızı pul biberi de ekleyebilirsiniz.

3.Yulaf Ezmesi ve Ceviz

Sağlıklı bir yetişkinin günlük alması gereken diyet lifi yaklaşık 25 gr kadardır. Yulaf diyette iyi bir lif kaynağıdır. Süt ile birlikte oldukça tok tutucu bir öğün haline gelmektedir. Ancak yağ asitleri açısından fakir bir öğündür. Bu durumu desteklemek amacıyla yulaf ezmesinin içine 1-2 tam ceviz içi ekleyerek hem lif oranını destekleyebilir hem de yağ içeriğini zenginleştirip tok kalma sürenizi arttırabilirsiniz.

4.Yumurta ve Biber

Kahvaltılarımızın yıldızı yumurta ile ilgili American College of Nutrition dergisinde yapılan bir araştırmaya göre gün içerisindeki atıştırma isteğini %20 azalttığı saptanmıştır.

Biber ise C vitamini içeriği yüksek sebzelerdendir. Yumurtadaki kalsiyum ve biberdeki C vitaminin birleşmesi, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

5.Kurubaklagilli Sebze Çorbası

Zayıflama menülerinin en güzel başlangıcı çorbalardır. Çünkü sıvı formda olmalarının verdiği avantaj ile midede yer kaplar, diğer besinler için oluşan boşluğu doldururlar. Aynı zamanda vücuda alacağımız su noktasında  da bizlere destek olurlar.

Çorbalarınızı daha doyurucu, kilo vermeye yardımcı hale getirmek için içerisine bol lif içeren kurubaklagillerden; barbunya, fasulye, mercimek gibi besinler ekleyebilirsiniz. Böylce sebzelerden sağlayacağınız life ek bitkisel protein alımınızı da arttırmış olacaksınız.

6.Kırmızı Et ve Brokoli

Kırmızı et ve brokoli arasındaki ilişki  tıpkı yumurta ve biberdeki etki gibidir. Demir ve proteinden zengin olan kırmızı et yemeklerinizin ya da ızgara etlerinizin yanına az haşlanmış brokoli eklerseniz kilo vermek için sağlıklı bir hamle yapmış olursunuz.

Etteki vitamin, mineral ve proteinlerin emiliminin vücutta en iyi şekilde gerçekleşebilmesi için belli bir miktar C vitaminine ihtiyaç vardır. Bu da hem liften hem de C vitamininden zengin olan brokoli ile sağlanabilmektedir.

7.Yeşil Çay ve Limon

Kalori yok denecek kadar az, kateşin ve antioksidanlardan zengin, zayıflamanıza yardımcı bir içecek arıyorsanız yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Bağırsak hareketlerinizi hızlandırmak ve bağışıklığınızı güçlendirmek için ise içine limon eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Yeşil çay tüketiminde dikkat etmeniz gereken nokta tansiyon probleminizin bulunup bulunmamasıdır. Kan basıncını yükselten özelliği nedeniyle yüksek tansiyon hastaları için tüketimi sakıncalı olabilmektedir.

8.Yoğurt ve Ananas

Yoğurt içerdiği kalsiyum ve protein sayesinde tok tutucu bir besindir. Ananas ise hem C vitamini içeriği hem de yağ metabolizmasında etkinliği kanıtlanmış olan bromelain enzim içeriği sayesinde yağ yakımına yardımcıdır. Bu iki besin birleştiğinde bağışıklık sisteminizi güçlendirirken yağdan kilo kaybetmenize destek olmaktadır.

9.Karnabahar ve Zeytinyağı

Karnabahar, lif içeriği bol olan bir sebzedir. Liften zengin olması bağırsak hareketlerimizi hızlandırmada etkilidir.

Zeytinyağı ile birleştirildiğinde; karnabaharın içeriğindeki minerallerin ve yağda eriyen vitaminlerin emilimi maksimuma ulaşmakta ve vücuda sağlıklı yağ asidi kaynağı alınmış olduğundan yağ yakımına da destek olmaktadır.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap