Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Omega-3 Yağ Asitleri, Beyin ve Zihin Sağlığını Nasıl Etkiler?

Revita Nişantaşı / Genel  / Omega-3 Yağ Asitleri, Beyin ve Zihin Sağlığını Nasıl Etkiler?

Omega-3 Yağ Asitleri, Beyin ve Zihin Sağlığını Nasıl Etkiler?

Balık yağı takviyeleri, yağ oranı yüksek olan somon, sardalya, uskumru gibi balık türlerinden elde edilmektedir.

Elde edilen balık yağlarının içeriği 2 tür omega-3 yağ asidinden oluşmaktadır: eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA).

Faydaları oldukça yaygın olan balık yağının EPA ve DHA; kalp-damar  ve cilt sağlığımızı olumlu etkilemektedir. Bunların yanında, yapılan araştırmalar hafıza kaybını önlediğini ve depresyonu da olumlu etkilediğini göstermektedir. Aynı zamanda hücre zarının bileşenleri de olan bu iki yağ asidi, gösterdiği antiinflamatuvar özellik sayesinde vücutta oluşan iltihapların dağılmasına da yardımcıdır.

Vücudumuza beslenme ile aldığımız EPA ve DHA nın neredeyse tamamı yağlı balıklardan sağlanmaktadır. Bu nedenle yeterli miktarda balık tüketimini sıkça vurgulamakta ve beslenme programlarına eklemekteyiz.

EPA ve DHA’nın beyin üzerideki önemi; beyin hücrelerinin zarlarında oldukça yoğun oranda bulunmasıdır. Bu sayede beyin hücrelerini korurlar, yaşlanmayı geciktirirler ve dolaylı yoldan Alzheimer’ı önlemeye yardım ederler. Ancak Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonra maalesef iyileşmede etkili olamadıklarına yönelik çalışmalar  vardır. Bu nedenle balık yağı tüketiminin çocuk ve yetişkinlik dönemlerinde oldukça önemli olduğunu unutmamalıyız.

EPA ve DHA ile ilgili yapılan diğer çalışmalar incelendiğinde; çocuklarda beyin gelişimini anne karnından itibaren olumlu etkiledikleri saptanmıştır. Hamilelikte balık yağı takviyesi almanın, çocuğun okul başarı ve IQ seviyesi üzerinde olumlu etkili olduğu savunulmaktadır.

Balık yağı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar :

  • Dünya Sağlık Örgütü ve Beslenme Konseyi’ne göre ağır metal, temizlik, konsantrasyon testelerinden geçmiş IFOS onaylı olmasına,
  • Kapsül formda olanların kapsül içeriklerine, tercihen balık jelatini olmasına,
  • İçerdikleri EPA –DHA ve Omega-3 oranlarına dikkat edilmelidir.
Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap