Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Tüketmeniz Gereken 8 Besin

Revita Nişantaşı / Genel  / Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Tüketmeniz Gereken 8 Besin

Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek İçin Tüketmeniz Gereken 8 Besin

1.Parlak Saçlar İçin : Somon

Somon, uskumru gibi balıkları tükettiğinizde daha parlak saçlara sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz?  Bunun nedeni; bu tür balıkların vücudumuzun ihtiyacı olan Omega-3 sağlıklı yağ asidi türlerini yüksek oranda içeriyor olmasıdır. Yani sağlıklı beslenmenize ek olarak haftada 2 ya da 3 kez bu balıklardan tüketmek saçlarınızın parlaklığını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Maksimum fayda sağlayabilmek için pişirme yöntemine dikkat etmeli, kızartma yerine fırında ya da buğulama yöntemi tercih edilmelidir.

2.Güçlü Saçlar İçin : Yoğurt

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt, içerdiği B5 vitamini ile saç derisini besler. Sağlıklı saç derisi demek sağlıklı saç telleri demektir. Bu nedenle günlük beslenmenize ihtiyacınız kadar yoğurt eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

3.Yumuşak Saçlar İçin : Ispanak

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, içerdiği A ve C vitamini, demir, folat sayesinde saçları nemlendirmeye yardımcıdır. Her gün sofranızda bir çeşit koyu yeşil yapraklı sebze bulunması, haftada ortalama 2 kez ıspanak tüketmeniz yumuşak saçlara sahip olmanızı kolaylaştırır.

4.Dökülmeyen Saçlar İçin : Kırmızı et

Yetersiz miktarda B12 vitamini almak saç dökülmesi sebepleri arasındadır. B12 vitamininden zengin besinler: kırmızı etler, sakatatlar, kümes hayvanları ve yumurtadır. Saç dökülmesini en aza indirmek için haftanın belirli günleri , ihtiyacınıza uygun olarak kırmızı et tüketmenizi, yumurtayı da beslenmenizden eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz.

5.Canlı Saçlar İçin: Su

Yeterli su tüketimi, vücudumuzdaki tüm mekanizmaların aksamadan çalışabilmesi için gerekli en önemli şartlardandır. Saç derisindeki aktif dolaşım, saçların canlılığını da sağlama yardımcıdır. Gün içinde en az kg başına 30 ml su tüketmek, hem sağlıklı bir saç derisine hem de iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olmanıza yardımcıdır.

6.Daha Kalın Saç Telleri İçin : Tavuk-Hindi Eti

Proteinler; içerdikleri aminoasitler sayesinde vücudumuzda pek çok mekanizmada, yapım ve onarımda rol oynamaktadırlar. İnce saç tellerini daha güçlü hale getirmek; yeterli protein alımı ile daha kolaydır. Protein kaynağını seçerken tavuk ve hindi etlerini tercih etmek içeriğindeki demir minerali yoğunluğu sayesinde saç tellerinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

7.Kırılmayan Saçlar İçin : Kabak Çekirdeği ve Balkabağı

Kabak çekirdeğindeki çinko minerali ve balkabağındaki beta karoten antoksidan maddesi, kırık uçlu saçlara karşı savaşmaya yardımcıdır. Bu nedenle günde 1 avucu geçmeden tüketilen kabak çekirdeği ve haftada belli günler tüketilen  balkabağı kırılmayan saçlara sahip olmanıza yardımcıdır. Ancak tüketirken unutulmamalıdır ki kabak çekirdeği yağdan zengin bir besindir yani kalorisi çok düşük değildir. Bu nedenle bir defada 1 avuç ölçüyü aşmamak gerekmekte ve kavrulmamış, tuzsuz olan türünü tercih etmek gerekmektedir.

8.Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin: Yumurta

Yumurta; en kaliteli protein kaynağıdır. İçerdiği biotin ve B vitaminleri, bu besini saçlarımız için çok daha önemli kılmaktadır. Günlük beslenmemizde sıkça ve pratikçe tercih edebileceğimiz bu güzel besin, saçlarımızın daha kısa sürede daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcıdır.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap