Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Sinir Sistemi ve Hamilelikte Oldukça Önemli Temel Yağ Asidi : DHA

Revita Nişantaşı / Genel  / Sinir Sistemi ve Hamilelikte Oldukça Önemli Temel Yağ Asidi : DHA

Sinir Sistemi ve Hamilelikte Oldukça Önemli Temel Yağ Asidi : DHA

Omega-3 yağ asitleri; vücudumuzda üretilemeyen, dışarıdan besinler ya da takviye ile almak durumunda olduğumuz bizlere oldukça faydalı temel yağ asitleridir. Kendi içerisinde alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) olarak çeşitlenmektedir.

Bu çoklu doymamış yağ asitleri; enerji üretiminde hücre yapısının anahtar bileşenidirler. Dolayısıyla kardiv-yovasküler, immün, endokrin, pulmoner sistem gibi pek çok sistemimizde önemli düzenlemelerde rol almaktadırlar.

Hamilelik ve DHA ilişkisi nedir?

Omega-3 yağ asitleri fetüs gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Örneğin DHA; bebeğinizin beyin gelişimi, göz bebeklerinin oluşumu, spinal kordun oluşumu gibi önemli pek çok oluşumun temelindedir. Sadece bebeklerde değil her bireyde aslında durum böyledir; beyin, retina ve erkeklerde sperm oluşumunda etkili olduğundan tüm yaşlarda vücuda DHA alımı sağlanmalıdır.

Vücuda DHA’yı nasıl sağlayabiliriz?

Tükettiğimiz besinler ile DHA alımını sağlayabilir ya da besinler ile ALA dediğimiz diğer çeşit omega-3 kaynakları sağlayarak vücutta DHA’ya çevrilmesini ve kullanılmasını sağlayabiliriz.

Hangi kaynaklardan DHA sağlayabiliriz?

Birinci kaynakları; somon, uskumru, sardalya, hamsi gibi yağlı balıklar olup yumurtada da DHA bulunmaktadır. Bitkisel olarak da ceviz, semiz otu gibi besinler ile ALA sağlayarak vücutta DHA olarak kullanılması için kaynak oluşturabiliriz.
 

Vegan olanlar DHA alımını nasıl sağlayabilir?

Deniz canlılarında olduğu gibi deniz bitkilerinde de DHA oranı yüksektir. Bu nedenle; deniz börülcesi, spriluna, korella gibi bitkilere ulaşıp tüketebilenler için iyi seçeneklerdir. Ancak bunlara rahat ulaşamayanlar için de alternatifler vardır. Ceviz, badem, keten tohumu, chia tohumu gibi sağlıklı yağlı tohumlar, semiz otu, ıspanak, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketerek de vücudumuza DHA sağlayabiliriz ancak miktar olarak çok daha az sağlanacağından, veganlar için takviyelerden yararlanmak faydalı olmaktadır.

Hamileler dikkat!

Civanın yaratabileceği toksik etki nedeniyle yeterli DHA/Omega-3 alımını sağlamak adına her gün balık tüketmek yerine haftanın belirli günlerinde (optimum haftada 2)ve balıkları da çeşitlendirerek, mevsim balıklarını tercih ederek tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap