Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Yemek Yedikten Sonra Yürüyüş Yapmak İçin Önemli Bir Neden

Revita Nişantaşı / Genel  / Yemek Yedikten Sonra Yürüyüş Yapmak İçin Önemli Bir Neden

Yemek Yedikten Sonra Yürüyüş Yapmak İçin Önemli Bir Neden

Uzun bir günün sonunda akşam yemeğiniz bittiğinde belki de ayaklarınızı uzatıp dizi keyfi yapmak size daha cazip geliyor olabilir. Ancak daha sağlıklı ve zinde bir beden için araştırmalar akşam yemeğinden sonra uzanıp yatarak dinlenmek yerine yürüyüş yapmanın daha etkili olduğunu göstermekte.

George Washington Üniversitesi Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu’nda egzersiz bilimi profesörü Loretta DiPietro’nun bir araştırmasına göre;

Tip 2 diyabet tanısı alan kişiler üzerinde, yemek yedikten 15 dakika sonra yapılan düzenli yürüyüş çalışmasında gece boyu daha kontrollü kan şekeri düzeyleri tespit edilmiştir. Aynı şekilde yürüyüşün saatini arttırdıklarında  ve zamanını öğleden sonraya aldıklarında da benzer etkilere rastlanmıştır.

Besinler ile aldığımız glikoz, sindirim  sistemimiz ile kana geçer. İnsülin hormonunun aktivitesi sayesinde kandaki glikoz hücrelere taşınır ve kullanılmaya başlanır. Ancak insülin hormonu çalışma metabolizması dengesizleşen bireylerde bu durum böyle düzenli şekilde işleyemez. Bu noktada kanda çok fazla glikoz kalabilir ve kalp, karaciğer,böbrek hastalıkları hatta felç sorunu bile ortaya çıkabilir.

Yemek sonrası vücudun insülin yanıtını düşündüğümüzde günün ilerleyen saatlerinde yavaşlamaktadır. Bizlerde gün içinde düzenli devam ettiğimiz yeme düzenini akşam saatlerinde, özellikle kış mevsiminin uzun akşamlarında, bozduğumuzda, arttırdığımızda insülin yanıtı yetersiz kalacaktır. Akşam yemeği sonrası yapılacak olan yürüyüşler tam de burada devreye girerek glikozun hücrelere geçişini kolaylaştıracaktır. Çünkü yürüyüş ile çalıştırdığımız kaslar enerji olarak fazla glikozu kullanacaklardır.

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi Andrew Reynolds, Tip-2 diyabetli bireyler üzerinde yaptığı bir çalışmada özellikle akşam yemeği sonrasında yapılan yürüyüşlerin (araştırmada 10 dakikalık yürüyüşler baz alınmıştır) kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğine dikkat çekmektedir.

Pek çok araştırma sonucu, akşam yemeği sonrasında yapılan yürüyüşlerin özellikle Tip-2 diyabetli bireylerde kan şekeri kontrollerini kolaylaştırdığını dolayısıyla hem daha sağlıklı bir yaşam sürmeye hem de daha kolay kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.  Bu nedenle her gün düzenli yürüyüş yapmayı, her akşam yemeğinden sonra 10 dakika bile olsa orta tempoda yürümeyi ihmal etmeyin.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap