Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Depresyon İle Savaşmamıza Yardımcı Yiyecekler

Revita Nişantaşı / Genel  / Depresyon İle Savaşmamıza Yardımcı Yiyecekler

Depresyon İle Savaşmamıza Yardımcı Yiyecekler

Depresyon; duygusal, zihinsel ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren mental bir hastalıktır. Genel olarak, en az 2 hafta süren ruhsal çöküntü hali olarak da tanımlanabilir.

Yeme alışkanlıklarımız ne kadar iyi yerleşmiş olursa olsun, psikolojik durumumuz yemek yeme durumumuz ile oldukça yakından ilişkilidir.

Depresyon durumunda, kişinin ruh halindeki çöküntü sebebiyle genellikle yüksek kalori (özellikle yüksek karbonhidrat) içerikli besinlere eğilim artmaktadır. Dolayısı ile depresyondaki birey kilo almaya yatkınlaşmaktadır.

Bu durumun semptomlarını aslında beslenme ile azaltabilmek mümkündür!

İşte sizlere depresyona karşı savaşan 11 etkili besin :

1.SÜT

İçerdiği yüksek kalsiyum ile bilinen süt, aynı zamanda iyi bir D vitamini kaynağıdır. Norveç’te yapılan bir araştırmada; yeteri kadar D vitamini alanların almayanlara göre daha az depresyona yakalandıkları gözlemlenmiştir. Özetle; D vitamini içeriği yüksek besinler tüketmek, tüketilemiyorsa D vitamini takviyesi almak depresyonu engellemeye yardımcıdır.

2.HİNDİ ETİ

Vücudumuzda serotonin salgılatmaya yarayan aminoasit türlerinden olan tripofan; hindi etinde oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. Pişirme yöntemine dikkat edilerek fırında ya da sote şeklinde tüketilen hindi, depresyonla savaşan besinler arasındadır.

3.KAJU

Selenyum içeriği sayesinde araştırmalar sonucunda kaju da depresyon engellemeye yardımcı olamaktadır. Ancak yüksek kalori içeriği göz önüne alınmalı ve tüketilirken porsiyona dikkat edilmelidir.

4.HAVUÇ

Yapılan çalışmalar; beslenmesine düzenli olarak havuç ekleyenlerin daha az depresyona yakalandığını göstermektedir. Bunun nedeni, havucun içerdiği yüksek Betakaroten’e dayandırılmıştır. Havuç gibi; balkabağı, cennet hurması (yaş hurma), tatlı patates gibi besinlerin de Betakaroten içeriği oldukça yüksektir. Havuç tüketmediğinizde bu besinleri de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

5. KIRMIZI ET

Yüksek B12  içeriği depresyondan koruduğu için yağsız olan etlerin tüketim sağlıklı bulunmuştur.

6.KAHVE

Kafeinin beyinde gösterdiği etki sayesinde depresyona karşı daha motive hissetmeyi sağlayacağı ve odaklanmayı artıracağı söylenmektedir. Ancak loğusa depresyonu yaşayanlar ve panik bozukluğu olanlar için bu seçenek önerilmemektedir.

7.ISPANAK

Beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasına destek olan folat, yeşil yapraklı sebzelerde oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. ABD’deki gıda üreticileri B9 olarak da bilinen bu vitamini, makarna, pirinç gibi gıdalarına zenginleştirme amacıyla eklemektedirler.

Vücudunuza doğal yoldan folat almak ve depresyonu engellemek için beslenmenizde ıspanak, marul, pazı gibi besinlere yer vermenizi öneririz.

8.SOMON

Somon denince ilk aklınıza gelen nedir diye sorsak muhtemelen omega-3 dersiniz. Evet doğru! Omega-3 ‘ün en zengin kaynaklarından olan somon balığı, depresyonu engellemeye birebir. Sağlıklı yağ asitlerinden olan EPA ve DHA ; beyin hücrelerinin yapısında bulunduğu için sadece depresyon değil diğer tüm nörodejeneratif hastalıklara karşı korunmamızı sağlamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar :

1.ALKOL

Alkol, sosyalleşmeyi sağlayabilir ancak sağlık açısından düşünüldüğünde; beyin hücrelerini uyuşturan bir etki gösterdiği için depresyonu olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar antidepresan ilaç kullanan kişilerin alkol tüketmeleri durumunda, ilaç etkileşiminin olabileceğini ve ilacın emiliminin azaldığını, dolayısıyla etkisinin de azaldığını göstermektedir.

2.ABUR-CUBUR YİYECEKLER/ PAKETLİ GIDALAR

Sağlık için zararları tartışılmaz olan bu yiyecekler belki de depresyondaki kişiler için akla ilk gelen çözümlerden birisi olabilir ! Ancak içerdikleri yüksek kalori ve şeker oranları düşünüldüğünde, tüketildiği ilk anda mutluluk veriyor olabilir ancak sonrasında hem metabolizmayı hem de yaşattığı pişmanlık duygusu ile psikolojik durumu oldukça kötü etkilemektedir. Bu nedenle kesinlikle önerilmemektedir.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap