Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Karabiber ve Zerdeçal Baharatları Sağlıklı mıdır?

Revita Nişantaşı / Genel  / Karabiber ve Zerdeçal Baharatları Sağlıklı mıdır?

Karabiber ve Zerdeçal Baharatları Sağlıklı mıdır?

Taze ve kuru biberler belki de yemeklerimizde, omletlerimizde en sık kullandığımız besinlerdendir. Aslında yeşil, siyah ve beyaz türleri mevcuttur ancak baharat olarak kullanımına bakacak olursak en sık tüketilen türü siyah renkli olaran ‘karabiber’ türüdür. Tür adı  ‘piper nigrum’  olan karabiber baharatı Asya’ya özgüdür.

Neredeyse her gün hayatımızda olan bu baharatın faydalarından bahsedecek olursak;

-Çalışmalar sonucunda kanıtlanmış  antibakteriyel etkisi sayesinde gen bütünlüğünü olumsuz etkilerden korumaya yardımcı olur, böylece gelişebilecek kanser türlerine karşı korunmamıza destek olur.

-Sağlıklı ve anti-inflamatuvar (iltihap giderici) etkili bir baharat olan zerdeçalın emilimini kolaylaştırır, biyoyararlılığını arttırır.

-Kullanımında sınır var mı derseniz; çok aşırı miktarda tüketiminde sinirim sistemimizde (bağırsaklarımızda), üriner sistemimizde (idrar çıkışında) ve prostatlarda hassasiyet ve tahriş oluşturabilmektedir. Bu nedenle tüketiminde aşırıya kaçmamak, yemeklerin lezzetini bozmayacak makul ölçüde eklemek gerekmektedir.

Zerdeçal baharatı da günümüzde oldukça popülaritesi artan baharatlardan bir tanesidir. Kullanım alanı gittikçe yaygınlaşan zerdeçalın tıpkı karabiber gibi sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Zerdeçal; curcumin içeriği sayesinde sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu etkili, antioksidan etkisi yüksek, antiinflamatuar özellikte bir baharat türüdür. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi desteklemektedir.

Anti-inflamatuar etkisi sayesinde beyinde amiloid plaklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur, beyindeki dolaşımı hızlandırmaya destek olur. Dolaylı yoldan da Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı olmaktadır.

Tartışmalı olan konulardan birisi zerdeçalın toz halinde mi yoksa taze mi tüketilmesi gerektiğidir. Aslında her iki formda da faydalıdır. Ancak yapılan çalışmalar toz zerdeçalda hem bekleme süresi hem de işleme yönteminden dolayı faydalı etkilerini biraz da olsa kaybettiğini göstermiştir. Bu nedenle tercih önceliğinizi taze zerdeçaldan kullanmanız daha faydalı olabilir.

Zerdeçal içeriğinde %6-9 oranında sağlıklı yağ bulundurmaktadır. Bu sayede curcumin bileşeninin emilimi arttırmakta ve tüm vücut hücrelerimize daha kolay ulaşabilmektedir.

Kış mevsimi gelmişken bu iki baharatı günlük beslenmenize eklemek, başta bağışıklık sisteminiz olmak üzere, diğer sistemleriniz için de oldukça faydalı olacaktır.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap