Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Odaklanmayı Arttıran 7 Besin

Revita Nişantaşı / Genel  / Odaklanmayı Arttıran 7 Besin

Odaklanmayı Arttıran 7 Besin

Sağlıklı beslenme ile daha aktif beyin hücrelerine ve daha kalıcı bir hafızaya sahip olmak mümkün!

Daha aktif çalışan bir beyin demek; daha kolay odaklanan, daha geç yaşlanan bir beyin demektir. Bazı besinler, içerikleri sayesinde bu avantajları bizlere sağlayabilmektedir.

Bu besinler:

1.Kafein

Kafein bilinen en iyi uyarıcılardandır. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bulunmaktadır. Beyinde etkilediği merkez sayesinde, dikkatimizi  toplamamıza yardımcı olmaktadır.

2.Kahvaltı

Kahvaltı yapmak metabolizmanızı uyandıracaktır. Nasıl benzinsiz bir araba çalışamaz ise metabolizmamız da sabahları yakıt olan kahvaltısını almadan çalışmaya başlayamaz. Bu nedenle sabah uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltınızı yapmalısınız. Böylece işlerinize daha kolay odaklandığınızı göreceksiniz.

3.Balık

Beyin sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynakları balıklardır. Bu nedenle haftada 2-3 kez bir porsiyon balık tüketmek, beyin hücrelerinizin genç kalmasını sağlar ve odaklanma sorununuzu çözmeye destek olur.

4.Yağlı tohumlar

İçerdikleri E vitamini ve antioksidan besin maddeleri sayesinde yağlı tohumlardan ceviz, fındık, fıstık, badem odaklanmanıza destek olan besinlerdendir. Ancak her besinde olduğu gibi yağlı tohumların da tüketim porsiyonuna dikkat etmek gerekmektedir. Yağ oranları yüksek olduğunudan kalori değerleri de yüksektir. Günde ortalama 1 avuç içi kadar tüketmek yeterli olacaktır.

5.Bitter Çikolata

Çikolata severlere güzel haber! Bitter çikolata tüketerek daha kolay odaklanabilirsiniz. Bitter çikolatanın içerdiği flavanoidler dediğimiz antioksidan öğeler sayesinde beyin hücrelerimiz olumlu etkilenmektedir. Bu sayede odaklanmamız kolaylaşmaktadır. Ancak dikkat etmemiz gereken nokta; yağ oranı yüksek olan çikolatanın tüketiminde günlük 20 gr ı aşmamak gerektiğidir.

6. Tam tahıllar

Yüksek posa içerikleri ile bağırsak sağlığınızı korumaya yardımcıdırlar. Son dönemde oldukça gündemde olan beyin-bağırsak ilişkisi çerçevesinde değerlendirdiğimizde bağırsaklarınız ne kadar sağlıklı olursa beyniniz de o kadar dinç olacaktır.

7.Yaban mersini

Serbest radikal dediğimiz zararlı maddeleri dolaşımdan uzaklaştırmaya yardımcı antioksidanları içerdiği için, yaban mersini tüketmek beyin hücreleri dahil tüm vücut hücrelerimizin yenilenmesine yardımcıdır. 

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap