Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Son Moda : Matcha

Revita Nişantaşı / Genel  / Son Moda : Matcha

Son Moda : Matcha

Matcha çayı, Çin ve Japonya’da yüzyıllardır oldukça yaygın olan bir yeşil çay türüdür. Aslında yeşil çayın toz formudur diyebiliriz. Yeşil çay yaprakları toplanıp 20 dakika kadar ısıtılmış fırınlarda kurutulduktan sonra işlemden geçirilerek toz haline getirilir ve matcha adını alır.

Yeşil çay ile aynı olmasına rağmen matchanın tadı daha farklıdır. Bunun nedeni   kullanılan matcha tozu miktarıdır.

Yaklaşık 2,5 gram yeşil çay bir fincan demlemek için yeterli olurken; matcha da toz halinde 1 tatlı kaşığından 1 yemek kaşığına kadar bu miktar değişiklik göstermektedir. Bu durumda ne kadar fazla matcha kullanılırsa tadı da o kadar fazla yosun/çimen gibi aromaları anımsatmaktadır.

Yeşil çaya göre daha yumuşak içimli olması ve antioksidan kapasitesinin daha fazla olması tercih sebepleri arasındadır.

Bu kadar yüksek antioksidan aktivite ise sağlık açısında bizlere pek çok alanda faydalıdır.

-Genç kalmamızı sağlar. Ciltte gerekli kanlanmayı sağladıklarından epidermis dokumuz daima canlı kalmakta ve kırışıklık, kuruluk gibi cilt problemlerini engellenmeye yardımcı olmaktadır.

-Damarlardaki kan akışını da hızlandırdığından organlarımıza ulaşan kan akımı hızı değişir böylece tüm metabolizmamızın hızı artmış olur. Ancak bu artış kilo verme konusunda çok anlamlı bulunmamıştır. Daha çok kan damarlarının çeperlerindeki yağlanmanın azalması, LDL (kötü huylu kolesterol) ve total kolesterol seviyelerinin azalması, kalp krizlerinin önlenmesi, inme gibi olası durumların riskinin azalması gibi durumlarda etkili bulunmuştur.

-Odaklanmayı arttırmaya yardımcıdır. Tıpkı kahve ya da çaydaki gibi kateşin bileşenlerini içerdiğinden güne bir fincan matcha ile başlamak işlere kolay odaklanmanıza yardım edebilir.

-Match, yetişirken yapraklarına geçen florür sayesinde dişlerin beyazlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılan bir çalışmada düzenli olarak günde 1 tatlı kaşığı matcha tüketmenin ağızdaki asit dengesini koruduğu ve diş sağlığını geliştirdiğini göstermiştir.

Tüm bu olumlu etkilerinden faydalanmak için yeşil çay yerine matcha’yı  ister çay isterseniz de toz formunda yediklerinizin içerisine ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap