Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Tatlı İsteğinizi Azaltacak 5 Şekersiz Alternatif

Revita Nişantaşı / Genel  / Tatlı İsteğinizi Azaltacak 5 Şekersiz Alternatif

Tatlı İsteğinizi Azaltacak 5 Şekersiz Alternatif

Şeker, vücudumuzda pek çok olumsuz etkiye sahip ve çağımızın korkulu rüyası haline gelmiş boş enerji kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; günlük alınması gereken enerjinin %5-10’u şekerden sağlanabilir olsa da zararlarını göz önüne aldığımızda tüketilmesi istenmeyenler listesinin başında şeker gelmektedir.

Birden fazla türü olan şekerin sağlığımızı en çok tehdit eden şekli ‘eklenti şeker’ olarak adlandırdığımız paketli ürünlere, hazır yemeklere ilave edilen ‘glikoz/basit sofra şekeri’ dir. Bunun dışında besinlerin yapısında doğal olarak bulunan, örneğin; süt şekeri olarak bilinen laktoz ya da meyve şekeri olarak bilinen fruktoz gibi şeker türleri, tüketim porsiyonuna dikkat edildiği sürece glikoz kadar zararlı sayılmazlar.

Bazen verilemeyen son 3 kilonun sebebi olan, bazen fark etmeden herhangi bir paketli ürün ile tükettiğimiz, sağlığımızı bu kadar olumsuz etkileyen ‘basit şeker’ den arınmış bir beslenme oluşturmak aslında imkansız değildir. Yerine kullanılabilecek alternatifleri bilmek yeterlidir. Bu yazımızda sizlere basit şeker içermeyen ve tatlı isteğinizi kesecek 7 sağlıklı alternatif önerdik. Keyifli okumalar diliyoruz ..

1.Kuru meyveler

Meyveler kurutulduklarında; içerdikleri su oranları azalmakta dolayısıyla şeker derişimleri artmaktadır. Ancak bu bahsettiğimiz şeker, basit şeker değildir. Bu nedenle porsiyonuna dikkat ederek tüketeceğiniz kuru meyveler tatlı isteğinizi kesmeye ve sağlıksız seçimlerden sizi uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Yanında protein desteği sağlamak adına kavrulmamış yağlı tohumlar olan fındık, badem ya da ceviz tercih etmeniz tokluk sürenizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Kuru meyveleri tüketirken bağırsaklarınız için faydalı lifleri aldığınızı da unutmayın !

Kuru  meyve çeşitlerinin ortalama 1 porsiyonları:

2 hurma,

2 kuru kayısı,

1 kuru incir,

1 yemek kaşığı kuru üzüm, kuru erik, kuru dut gibi taneli kuru meyveler  şeklindedir.

2.Meyveli yoğurt

Meyveli yoğurt derken marketteki hazır yoğurtlardan bahsetmiyoruz. İşte size evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarif: mevsime uygun bir porsiyon meyveyi şekersiz, belki de evde kendi yaptığınız bir porsiyon yoğurt ile birleştirin. Eğer tadı yeterli gelmez ise toz tarçın ya da doğal bal ile tatlandırmayı deneyin.

Bu pratik tarifteki yoğurt; güzel bir protein kaynağı, meyve; sağlıklı bir  karbonhidrat kaynağıdır. Bu sayede düşük kalorili ve basit şeker içermeyen, tatlı krizlerinize çözüm olacak bir ara öğün hazırlamış olacaksınız.

3.Kakaolu muz

Tatlı isteğimizin sebebi bazen serotonin seviyelerinin düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Serotonin seviyelerimizi yükselten en güzel besinlerden birisi muzdur.

Tatlı kriziniz ya da çikolata yeme isteğiniz geldiğinde; yüksek yağ ve basit şeker içeriğine sahip çikolatalar yerine, muzunuzu toz kakaoya bulayarak tüketmeyi deneyin. Çikolata etkisi yaratacağını göreceksiniz, hem de çok daha düşük kalori ile !

4.Kakaolu süt

Marketlerde satılan hazır kakaolu sütleri bir kenara bıraktıracak pratik bir önerimiz var: ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı kakao. Dilerseniz bunu tarçın ile de yapailirsiniz.

Sütten sağlanan protein sayesinde tokluk hissinizi arttırmaya ve kakao ile de tatlı isteğinizi bastırmaya yardımcı olacak bu tarifi mutlaka denemenizi öneriyoruz.

5.Kakaolu  bademler

Yine pratik bir atıştırmalık! Saniyeler içerisinde hazır olabilecek ve sizi de yormayacak bir öneri : ihtiyacınız kadar bademi (porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerektiğini unutmadan) buzdolabı poşeti ya da temiz bir saklama kabına koyun, üzerine 1 tatlı kaşığı kadar toz kakao ekleyin ve ağzını kapatarak çalkalayın. Kakaoya iyice bulanmış olan bademler artık yemeye hazır!

1 porsiyon badem; büyüklüğü değişmekle birlikte yaklaşık 6-7 adet badem demektir ve 6 gr protein, 3 gr diyet lifi içermektedir.

İçerdiği sağlıklı yağlar; kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olmakta, böylece kalp ve damar sağlığımızı korumaya destek olmaktadırlar.

Gördüğünüz gibi, aslında basit şeker olmadan yaşamak ya da tatlı krizlerini atlatmak imkansız değildir. Sadece yerine koyulabilecek sağlıklı alternatifleri ve yenebilecek porsiyonları bilmek yeterlidir.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap