Pzt - Cmt 8.00 - 21.00 Pazar KAPALI

0533 673 84 82

Vali Konağı Cd. Huzur Apt No:9/1 Nişantaşı

Top

Yumurta Tüketmek İçin 10 İyi Neden

Revita Nişantaşı / Genel  / Yumurta Tüketmek İçin 10 İyi Neden

Yumurta Tüketmek İçin 10 İyi Neden

Kahvaltıların yıldızı, bazı öğle/akşam yemeklerinin kurtarıcısı, çoğu yemeğin ana maddelerinden olan yumurta vücudumuzun temel protein kaynaklarındandır. Pek çok faydası olan yumurtanın bileşenlerine göz atmak ve faydalarını kısaca sıralamak gerekirse;

  1. Toplamda 6 gram protein içermesi ve vücudun ihtiyacı olan esansiyel aminoasitleri karşılayabilmesi en güzel özelliklerindendir. Bu sayede yaşlıdan gence, sporcudan hamileye alerjisi olmayan herkesin tüketimine uygun bir besindir.
  2. Sadece içerdiği protein değil Selenyum, fosfor, kolin, B12 gibi vitamin ve mineralleri dengeli oranlarda içermektedir. Her biri vücutta farklı bir metabolizmanın düzenlenmesinde etkili olan bu besin öğeleri oldukça değerlidir.
  3. Çoğu zaman tartışmalara konu olan sarısındaki kolesterol içeriği; tüketiminde sınır aşılmadığı takdirde aslında sağlıklı kolesterole etki etmekte, ceviz gibi omega-3 içeren sağlıklı yağ asitli besinler ile birlikte tüketildiğinde kötü huylu kolesterol olan LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.
  4. Üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da; son çalışmalar günde 1 yumurta tüketmenin hemorajik inme riskini %30 oranında azaltabileceğini göstermektedir.
  5. Yaklaşık 70 kalori içeriyor olmasının yanında tokluk sağlaması en güzel  özelliklerinden bir diğeri. Ayrıca iştah kontrolü üzerine yapılan çalışmalar; güne yumurtalı bir kahvaltı ile başlayanların gün içinde daha az abur cubur gıdaya yöneldikleri dolayısıyla daha az kalori aldıkları yönünde.
  6. En ekonomik protein kaynağı! Diyetin protein kalitesi oldukça önemli, her zaman kırmızı et ya da beyaz et tüketemeyebiliriz. Beslenmenin ekonomisini de düşünmek gerekir. Hem proteini çeşitlendirmek hem de maliyeti düşürmek için yumurta bu noktada bizim derdimize çaredir.
  7. Kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet hastalığı üzerinde olumlu etkilidir. Çalışmalar günde 1 yumurta tüketen bireylerin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin %20 oranında azaldığını göstermektedir. Ayrıca tip 2 diyabetli hastalarda da yumurta içeren sağlıklı bir beslenme planı ile kilo kaybı süresinin hızlandığı gözlemlenmiştir.
  8. Yaş ilerledikçe hepimizde görülme riski artan göz rahatsızlıklarından olan maküler dejenerasyon, yumurta tüketimi ile ötelenebilir. Yumurtanın içerdiği lutein ve zeaksantin bileşenleri gözlerimizi korumaya yardımcıdır.
  9. Beyin gelişimine büyük katkısı olan kolin bileşeni yumurtada iyi oranda bulunmaktadır.  Bu özellikten yararlanmak için hamile ve emziren anneler beslenmesinden  yumurtayı eksik etmemelidir.
  10. D vitamini eksikliği günümüzde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesidir ve yumurta içeriği sayesinde bağırsaklardan daha kolay emilmesini ve vücudumuzun daha kolay kullanmasını sağlamaya yardımcıdır.

Daha pek çok faydası olan yumurtanın günlük beslenmemizde önemi büyüktür.  İster haşlanmış, ister omlet, ister menemen, isterseniz de çok çeşitli sağlıklı alternatif tariflerde kullanabileceğiniz yumurtaya beslenmenizde yer verin.

Paylaş
Revita Nişantaşı

Henüz yorum yok

Yorum yap